Weronika Lewandowska

Poetka spokenwordowa, performerka, doktor nauk humanistycznych, badaczka nowych mediów i doświadczeń immersyjnych. Przez wiele lat aktywna animatorka polskiej sceny VJskiej i organizatorka oddolnych inicjatyw oraz wystaw nowomediowych („Share Warsaw”, „Share Poland”, „BYOB Warszawa”, „polishVJing”). Współpracuje m.in. z muzykami, artystami wizualnymi, tancerzami. Zarówno w swojej pracy badawczej, jak i artystycznej łączy metody artistic research z academic research. Badaniami nad kulturą immersji i doświadczeniami immersyjnych zajmuje się od 2010 roku. Reżyserka i scenarzystka „VR Noccc”, a także producentka wykonawcza (vnLab/Szkoła Filmowa w Łodzi 2019). W latach 2014 –2016 była badaczką w projekcie „+-mózg. Kognitywny obraz tańca” – transdyscyplinarnych badaniach percepcji tańca w rzeczywistości wirtualnej (grant Uniwersytetu SWPS). Obroniła doktorat pt. „Doświadczenie immersyjne w performatywnych praktykach artystycznych”. Ostatnio w ramach rezydencji artystycznej w Pradze pracowała nad artystycznym wykorzystaniem technologii 360° do performansu poetyckiego (International Visegrad Fund, Bazaar Festival/Cross Attic).

Doświadczenie „VR Noccc” powstało na podstawie jej wiersza spoken wordowego, który został przetłumaczony na 13 języków, zaprezentowany w ponad 20 krajach i na 3 kontynentach. Można go było usłyszeć także podczas wystawy „The Liberated Voice – Sound Poetry” w Palais de Tokyo w Paryżu (2019), prezentującej najważniejsze zjawiska i utwory poezji dźwiękowej w XX–XXI w.

Zajmuje się digital storytellingiem w kontekście sztuki performansu i mediów społecznościowych. Interesują ją: VR zaangażowany społecznie, dziennikarstwo immersyjne, wykorzystanie i rozwój VR/AR/XR w live performance art (w tym w tańcu, poezji) i w innych działaniach w czasie rzeczywistym.

Prowadzi warsztaty ze spoken word, creative writing, literackich performansów i digital storytellingu. Wykłada na Uniwersytecie SWPS (od 2014) i School of Forms (od 2020) w Warszawie. Prowadziła gościnnie wykłady i warsztaty dla m.in. Performance Art Studies/Kunsthøgskolen w Oslo, Manchester Metropolitan University, School of Forms w Warszawie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Publikowała w „Czasie Kultury”, „Kulturze Popularnej”, „Dwutygodniku”, „Ha!Art”.

„Na brzegu zanurzenia”, Dwutygodnik: https://www.dwutygodnik.com/artykul/5271-na-brzegu-zanurzenia.html
„VR Noccc/Nightsss”, trailer: https://vimeo.com/424299323
LinkedIn : https://www.linkedin.com/in/weronika-lewandowska-07b617113/
SpokenWord Noccc: https://vimeo.com/34963162
Projekt AV plan.kton: https://vimeo.com/34472863