Anna Nacher
Dr hab. prof. UJ – pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na kulturze cyfrowej, badaniach nad dźwiękiem, sztuce mediów, e-literaturze, humanistyce ekologicznej i posthumanizmie. W semestrze jesiennym 2019/20 wykładała jako Fulbright Scholar-in-Residence w ramach programu Creative Digital Media w Winona State University (USA). Ma w dorobku wykłady gościnne w Aarhus University, Aalborg University (w ramach programu Media Art Cultures Erasmus Mundus), UCLA Art|Sci Program, Washington State University Vancouver, University of Minnesota. Jest autorką trzech książek oraz licznych artykułów i rozdziałów w monografiach opublikowanych w Polsce i za granicą. W 2021 r. w ramach grantu DARIAH-EU, wraz z Sørenem Bro Poldem (Aarhus University) i Scottem Rettbergiem (University of Bergen), była współkuratorką wystawy online sztuki cyfrowej i literatury elektronicznej powstałej w czasie pandemii COVID-19https://eliterature.org/elo2021/covid.
Redaktorka naczelna „Przeglądu Kulturoznawczego”, redaktorka zarządzająca czasopisma online ebr – electronic book review (Open Humanities Press) https://electronicbookreview.com
W latach 2019–2024 roku członkini Board of Directors Electronic Literature Organization.
Aktywność naukową łączy z działalnością artystyczną oraz ekologiczną. Od 1999 r. współtwórczyni projektu muzyki improwizowanej Projekt Karpaty Magiczne, z którym ma na koncie kilkanaście płyt wydanych w Polsce i za granicą, dwie trasy koncertowe w Stanach Zjednoczonych, wielokrotne koncerty w Polsce i Europie. Aktywna także w projektach solowych z obszaru field recordings, od 2020 r. współpracuje z amerykańską artystką Victorią Vesną. W 2021 r. gościła w Center for the Art of Performance Uniwersytetu Kalifornijskiego jako online Artist-in-Residence. Aktualnie realizuje projekt Breath Library na skrzyżowaniu sztuki dźwięku i badań nad mediami, który jest częścią wystawy Atmosphere of Sound: Sonic Art in Times of Climate Disruption przygotowywanej przez UCLA Art|Sci Center i inicjatywę PST ART w Los Angeles (wrzesień 2024 – marzec 2025).
Od 2015 r. współprowadzi z Markiem Styczyńskim ośrodek permakulturowy Biotop Lechnica w Lechnicy na Słowacji. Od 2023 r. prezeska Fundacji Biotop Lechnica.
Więcej (w tym pełna lista publikacji): http://breathlibrary.org
Więcej o Fundacji Biotop Lechnica: https://biotoplechnica.eu
Więcej o wystawie Atmosphere of Sound: Sonic Art in Times of Climate Disruption: https://pst.art/en/exhibitions/atmosphere-of-sound-sonic-art-in-times-of-climate-disruption