Spotkanie ze środowiskiem twórczyń i twórców związanych z Pracownią 3D i Zdarzeń Wirtualnych II ASP w Warszawie.
-
Jakub WróblewskiJakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Dr hab. Jakub Wróblewski prof. ASP jest artystą interdyscyplinarnym, reżyserem i operatorem. Zajmuje się video, filmem interaktywnym, narracją audiowizualną, teorią filmu, graficznymi strukturami narracyjnymi, działaniami immersyjnymi oraz projektami z nurtu art and science. Zakres jego poszukiwań jest szeroki, a strategia artystyczna opiera się na badaniu i poszerzaniu granic medium, którym aktualnie się zajmuje. Po roku 2017 jego zainteresowania oscylują w kierunku rzeczywistości wirtualnej, silników gameingowych, eksperymentów z technologią 3D oraz problemu ucieleśnienia. Obecnie pracuje nad publikacją A Rudimentary and Practical Treatise on Embodiment for Beginners. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doktor habilitowany, pracuje na macierzystej uczelni – jest adiunktem na Wydziale Sztuki Mediów, prowadzi autorską dyplomującą Pracownię 3D i Zdarzeń Wirtualnych na studiach magisterskich. Stypendysta programu Młoda Polska (Narodowe Centrum Kultury), tutor w programie Gaude Polonia (NCK), laureat Grand Prix Szajna Multimedia Festival. Twórca interaktywnej adaptacji ostatniej powieści Jamesa Joyce’a First We Feel Then We Fall (współpraca z dr hab. Katarzyną Bazarnik, Uniwersytet Jagielloński), autor gramatyki wizualnej w filmie Symfonia Fabryki Ursus w reż. Jaśminy Wójcik (nagroda Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Razem z Przemysławem Danowskim i Andreiem Isakovem tworzy kolektyw artystyczny specyfikujący i produkujący interaktywne doświadczenia VR (Bardo, Connexions, Lovestory).
-
Przemysław DanowskiPrzemysław Danowski
Przemysław Danowski
Artysta interdyscyplinarny zajmujący się takimi zagadnieniami, jak dźwięk przestrzenny, dźwięk proceduralny, dokument immersyjny oraz doświadczenia VR/AR. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej (PMKA) prowadzonej wspólnie przez AMFC i ASP w Warszawie. Po studiach wykładowca w tejże Pracowni. Od 2010 roku wykładowca w ramach Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej, a od 2014 roku asystent na Wydziale Reżyserii Dźwięku w specjalności reżyseria dźwięku w multimediach. Wraz z dr. hab. Jakubem Wróblewskim i mgr. Andreiem Isakovem (obydwaj: ASP w Warszawie) tworzy interdyscyplinarny zespół Inexsistens zajmujący się interaktywnymi kreacjami immersyjnymi. Współpracuje jako wykładowca m.in. z Wydziałem Sztuki Mediów ASP w Warszawie oraz Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab przy Szkole Filmowej w Łodzi.
-
Andrei IsakovAndrei Isakov
Andrei Isakov
Urodził się 11 października 1989 r. w Mińsku na Białorusi. W roku 2011 ukończył Białoruską Uczelnię Artystyczną imienia A.K. Glebova, gdzie otrzymał dyplom artysty-nauczyciela. Podczas studiów opanował rysunek klasyczny i malarstwo. Wystawa podyplomowa – “Bohater naszych czasów” – była pierwszą personalną wystawą artysty. Jako stypendysta programu Studium Europy Wschodniej Warszawskiego Uniwersytetu imienia Konstantego Kalinowskiego, w latach 2011 – 2012 studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych. W tym czasie rozwijał umiejętności artystyczne w zakresie projektowania, grafiki i malarstwa.
W latach 2012 – 2016 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku Sztuka Mediów. Dyplom licencjacki obronił z wyróżnieniem rektorskim projektem gry komputerowej „Origami”. Studia magisterskie ukończył obroną projektu gry komputerowej “Bastardo”. Podczas studiów prowadził badania związane ze statusem gier komputerowych w sztuce współczesnej. Uruchomił i prowadził koło naukowe “Animagica”. Prowadził zajęcia z modelowania 3D, renderingu i animacji używając Kinect motion capture.W roku 2016 ukończył kurs w Game Dev School w Warszawie, w trakcie którego nauczył się podstaw branży gier komputerowych, od planowania i ustalania budżetu do realizacji. Będąc grafikiem 3D i 2D w małym zespole stworzył już kilka gier.
Obecnie Andrei pracuje jako asystent i wykładowca na Wydziale Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi zajęcia z grafiki 3D, modelowania, animacji i wirtualnej rzeczywistości.
-
Palina KamarovaPalina Kamarova
Palina Kamarova
Artystka multimedialna, urodzona w 1995 r. w Białorusi, absolwentka Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Zajmuje się fotografią dokumentalną i artystyczną, artzinami, tworzeniem małych form filmowych. Obecnie eksperymentuje z filmem wolumetrycznym w przestrzeni VR.
-
Agata ChoderaAgata Chodera
Agata Chodera
Ur. 1995 w Toruniu. Studia licencjackie ukończyła na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP dyplomem w Pracowni Fotografii Społecznej. Dyplom magisterski zrealizowała w pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych II, również na Wydziale Sztuki Mediów. Absolwentka kursu filmów dokumentalnych DOK PRO w Szkole Wajdy. W obszarze jej zainteresowań znajdują się: dźwięk, wideoklipy, XR, film i film dokumentalny, animal studies, postkolonializm oraz fotografia.
-
Agata KonarskaAgata Konarska
Agata Konarska
Urodzona w 1995 r. Absolwentka intermediów na UAP (2018), aktualnie studentka Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Jej działania artystyczne opierają się na wykorzystaniu różnych mediów, takich jak wideo, dźwięk i performans, za pomocą których tworzy sytuacje interaktywne. Od niedawna kreuje też rzeczywistości wirtualne. W swoich działaniach dotyka tematyki religijności, oscylując między sacrum a profanum. Bada fenomen ikoniczności kobiety, poszukując antropologicznej genezy matriarchatu i jej odniesień w erze antropocenu. Często korzysta z motywów politycznych, geologicznych i animalistycznych. Fascynują ją współczesne mity i rytuały oraz nadchodząca apokalipsa. Notorycznie śni o zwierzęcych hybrydach i przestronności architektury.
-
Mateusz KowalczykMateusz Kowalczyk
Mateusz Kowalczyk
Artysta wizualny, performer, aktywista. Absolwent studiów magisterskich na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki, aneks do dyplomu w Pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych dr. hab. Jakuba Wróblewskiego. Zagadnieniem, nad którym pracował w ostatnim czasie w ramach dyplomu magisterskiego, była penalizacja konopi przemysłowych w Polsce. W ramach aneksu do dyplomu przedstawił doświadczenie pandemii na tle politycznym, poprzez działanie performatywne prowadzone na żywo podczas obrony na platformie Mozilla Hubs. W obszarze jego zainteresowań znajdują się: performans, praca kolektywna, rzeczywistość wirtualna (VR), 3D, artystyczne zaangażowanie w protesty. Główną osią jego praktyki jest tworzenie doświadczeń interaktywnych z wykorzystaniem obiektów, performansu i muzyki. Od 2015 roku aktywnie współtworzy Park Rzeźby na Bródnie, powstały z inicjatywy Pawła Althamera oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od 2018 roku prowadzi projekt Szaman Polski (w jego ramach m.in: „Mecz o powodzenie mieszkańców Bródna”, 2018; performance w BWA Warszawa, 2019; udział w wydarzeniu „W Polsce nie ma faszyzmu”, Teatr Powszechny, Warszawa, 2019; druga nagroda Artystycznej Podróży Hestii, 2019 / wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie). Obecnie zajmuje się m.in. pracą w medium rzeczywistości wirtualnej nad doświadczeniami inspirowanymi antropocenem, jak również technologią 3D, fotogrametrią oraz skanami obiektów wykonywanymi przy użyciu smartphona. W swoich realizacjach używa skomponowanej przez siebie muzyki elektronicznej oraz soundscape. Praca z dźwiękiem jest nieodłączną częścią jego praktyki.
-
Dobrosława KrólDobrosława Król
-
Krystyna Jędrzejewska-SzmekKrystyna Jędrzejewska-Szmek
Krystyna Jędrzejewska-Szmek
Artystka wizualna i biolożka. Absolwentka fotografii w ASP w Poznaniu, Wydziału Sztuki Mediów w ASP w Warszawie oraz biologii na UW. Przez wiele lat pracowała w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Osią jej zainteresowań są wzajemne powiązania i napięcia pomiędzy człowiekiem a „światem więcej-niż-ludzkim”, tworzonym przez byty takie jak drzewa, ropuchy, mchy czy grzyby. Konsekwentnie pogłębia swoją działalność artystyczną plasującą się na pograniczu sztuki i nauki. Członkini Grupy ZAKOLE, która skupia się na poszukiwaniu sposobów opowiadania i doświadczania terenów takich jak bagna oraz przybliżania perspektywy zamieszkujących je istot. Współautorka nagradzanego artbooka Tropicale dotykającego kwestii powiązania botaniki z kolonializmem. Operuje nie tylko w sferze wizualnej, ale też jako autorka tekstów i animatorka różnego rodzaju działań społecznych i warsztatów.